Polski Związek Kajakowy

 • tacen12.jpg
 • Tula_Czaplicki.jpg
 • Paszek_Iskrzycka.jpg
 • Borowska.jpg
 • belgrad3.jpg
 • DSC_1832.jpg

Dobry start Marty w Portugalii

 • PS1
 • Rywalizację o Puchar Świata rozpoczęli kajakarze i kajakarki. Pierwsze zawody odbyły się w portugalskim Monemor-O-Velho. Biało czerwonych barw broniła Marta Walczykiewicz. Martika wystartowała na swoim koronnym dystansie 200 metrów i na 500-setce.

  Na 200 metrów kibice ostrzyli sobie zęby na rywalizację Martiki z Lisą Carington, której Marta na razie nie może "ugryźć". Tymczasem Nowozelandka bardziej skupiła się na starcie w osadach i tym razem odpuściła olimpijską jedynkę.

  Jeśli ktoś się zastanawia, dlaczego tak, a nie inaczej? To nawet Tomasz Kryk nie ma gotowej odpowiedzi.

  Jest wiele znaków zapytania, jeśli chodzi o Lisę. Może odpoczywa w ten sposób po dwóch cyklach olimpijskich, w których startowała bez przerwy? Może po 3 medalach indywidualnych w Londynie i Rio, chce realizować się dalej w osadach? Jest doświadczoną sportsmenką, ma dobrego trenera i na pewno wiedzą, co robią. A może zwyczajnie, żeby jeszcze podnieść swój poziom, potrzebowała treningów w grupie? Takie są moje uwagi. My też trochę zmieniamy podejście do startów – zobaczymy, co z tego wyniknie.

  Pod jej nieobecność rywalizacja wcale nie straciła na atrakcyjności. Było się z kim ścigać, o czym świadczą wyniki. Pierwsza była Portugalka Teresa Portela, druga Słowenka Spela Janic,  a za nimi do mety, na 3. Miejscu, dopłynęła nasza Marta Walczykiewicz, która jest w stosunku do siebie bardzo krytyczna i wie gdzie jest problem.

  To był jeden z mniej udanych wyścigów w mojej karierze. Ale myślę, że problem z wirusem, jaki mi się przyplątał przed eliminacjami, zrobił swoje.  Mam wrażenie, że „kręcę”, ale nie ma mocy i się mało przesuwam do przodu – mówi o starcie Marta.

  Nie był to jednak jedyny start Marty w Portugalii. Tym razem Martika postanowiła walczyć również w jedynce na 500 m. Weszła do finału, a w nim zajęła 6. miejsce.

  Czas, jaki uzyskała Marta na 500 metrów, pokazał, że jest dobrze przygotowana od strony wytrzymałości. 1:52,3 to jej najlepszy indywidualny wynik na oficjalnych regatach – mówi Tomek Kryk.

   

  Pierwsza była Nowozelandka Ryan Caitlin. Nie dość, że wygrała, to pokazała się z bardzo dobrej strony, bo czas 1,47 na początku sezonu, robi wrażenie. Tomasz Kryk nie demonizuje jednak tego wyniku.

  Czy jest to następczyni Lisy? – pytam Tomka Kryka.

  To się okaże po konfrontacji z najlepszymi jedynkarkami na PŚ w Szeged i potem na MŚ w Racicach. Rok po olimpijski jest specyficzny i według mnie nie wynik sportowy jest tu kluczem, ale mądry trening. W krajach anglosaskich to rozumieją. Przy obecnym poziomie sportu światowego sztuką jest być w formie podczas IO.

  Kolejne pucharowe ściganie, ale z udziałem całej "Polskiej Armady Kajakowej", już od piątku w słynnym węgierskim Szeged.

   

  Beata Sokołowska-Kulesza

  • PS1
  • PS2
  • PS3

  Partnerzy

  Programy kajakowe

  Program edukacji kajakowej dla dzieci
  www.akademiakajakowa.pl
   


   
  Uwaga kluby kajakowe!
  Program wsparcia dla klubów

   Najczęściej zadawane pytania

   


   

  Obowiązkowy program dla stypendystów
  „Selfie z Gwiazdą Sportu”

   


  Rada ds. Kompetencji Sektora Sportowego

  Komunikat

   

  Kto nas odwiedza

  Odwiedza nas 187 gości oraz 0 użytkowników.