icd_eca_logo Strona G³ówna | Kontakt | Mapa Strony          
jezioro
Nowo¶ci Imprezy Kadra Galeria Pliki SPilne Polski Zwi±zek Kajakowy - Polish Canoe Federation
 

Poznañ

Poznañskie kajakarstwo rodzi³o siê na harcerskim gruncie. W 1928 roku kierownikiem istniej±cej ju¿ od lat dru¿yny „Wilków Morskich” zosta³ Franciszek Brzozowski, wielki mi³o¶nik kajakowej turystyki. Wkrótce potem organizuje pierwszy kurs budowy kajaków a cz³onkowie dru¿yny tworz± zastêp kajakowy i zak³adaj± komitet budowy w³asnej przystani. 13 lipca tego roku cz³onkowie Stowarzyszenia M³odzie¿y Polskiej utworzyli Kó³ko Wio¶larskie, które w trzy lata pó¼niej, po od³±czeniu siê od SMP, utworzy³o Klub Wio¶larski 28/32 potem z kolei przemianowany na Klub Kajakowców 28. Nieco pó¼niej bo w l929 roku, na Wyspie Tumskiej, harcerze z Wilków Morskich zorganizowali pokaz popularyzuj±cy nowy rodzaj sportu. Ogl±dali go ich koledzy z dru¿yny „Or³ów”, do której nale¿eli ch³opcy mieszkaj±cy nad Warta i Cybin±. Ich zastêpowy, Tadeusz Kulczak zbudowa³ samodzielnie kajak i dru¿yna organizowa³a liczne wycieczki. Podczas jednej z nich harcerze postanowili wyst±piæ z Drugiej Dru¿yny i utworzyæ samodzieln± sekcjê pod nazw± Pierwszy Poznañski Klub Kajakowców. Za³o¿ycielami byli Tadeusz Kulczak, Czes³aw i W³adys³aw Juniczakowie, Konrad i Wac³aw Wojciechowscy oraz Leon Drygas. Cz³onkowie z³o¿yli specjalne przyrzeczenie, bardzo pó¼niej modne w kajakowym ¶rodowisku. Brzmia³o ono: „bêdê uczêszcza³ regularnie na treningi i prowadzi³ solidny tryb ¿ycia”.
W pierwszych latach 30-tych Poznañ stawa³ siê powoli kolebk± kajakarstwa wyczynowego. Pierwsze zawody zorganizowano na trasie Poznañ - Puszczykowo - Luboñ w sierpniu l931 roku. W wy¶cigu jedynek triumfowa³ Tadeusz Kulczak, pó¼niejszy niestrudzony trener i dzia³acz w jednej osobie a w rywalizacji dwójek Stanis³aw Szajek i jego partner Roszyk ( imiê ulotni³o siê niestety) z Lubonia. Udana rywalizacja w tym i nastêpnym roku sprawi³y, ¿e Miejski Komitet Wychowania Fizycznego i Przysposobienia Wojskowego zorganizowa³ pierwsze mistrzostwa Poznania w kajakarstwie. Zawody odby³y siê 25 wrze¶nia 1932, a wiec kilka miesiêcy wcze¶niej ni¿ powsta³ okrêgowy zwi±zek . Za³o¿ony zosta³ 5 kwietnia l933 roku przez delegatów 5 klubów poznañskich ale ju¿ wówczas by³o 14 klubów i sekcji, nie tylko w Poznaniu ale równie¿ w Rogo¼nie, Obornikach czy Kaliszu. Pierwszym prezesem okrêgowego zwi±zku zosta³ dr Tadeusz Smoluchowski. Szczególne zas³ugi przy powstaniu okrêgowego zwi±zku po³o¿yli harcmistrze Wac³aw Kwa¶niewski i Sylwester Wo¼niak, zas³u¿eni dzia³acze naszego sportu.
Poznañscy kajakarze wystartowali oczywi¶cie w I Mistrzostwach Polski, które w sierpniu l933 roku odby³y siê w Krakowie. Poznaniacy, których reprezentowa³a dru¿yna Wilków Morskich uczestniczyli w specjalnym wy¶cigu, poniewa¿ posiadali kajaki bez p³askiego dna, które nazywano wówczas „¿yletkami”.
W tym czasie kajakarstwo rozwija swoj± bazê. PPKK, które musia³o wyprowadziæ siê z obiektów Bractwa Kurkowego zbudowa³o w³asna przystañ przy mo¶cie ¶w. Rocha, „Surma” otrzyma³a tereny przy Dziedziñcu Miejskim i tak¿e postawi³a swoja przystañ, pocz±tkowo o wy³±cznie turystycznym charakterze, a od 1935 roku wyczynowym. ”Surma” by³a, obok PPKK i Wilków Morskich, jednym z najstarszych i najbardziej zas³u¿onych klubów w historii wielkopolskiego kajakarstwa. Jej sekcja powsta³a, gdy klub otrzyma³ teren pod przystañ. Pierwszym bardzo znanym zawodnikiem sta³ siê Alfons ¦wietlik, ale wkrótce jeszcze wiêksz± s³awê zdoby³ Antoni Bazaniak. Mocnym bod¼cem do rozwoju kajakowego sportu w tym klubie by³o wydarzenie z l936 roku. By³ to udzia³ Polaków w igrzyskach olimpijskich w Berlinie. W nielicznej reprezentacji byli dwaj zawodnicy w³a¶nie z „Surmy”. Antoni Bazaniak i Marian Koz³owski w wy¶cigu na 10000 metrów zajêli XI miejsce. Drugim bod¼cem dla ca³ego wielkopolskiego kajakarstwa by³ znakomity wystêp Czes³awa Sobieraja w I mistrzostwach ¶wiata w szwedzkim Vaxholm. Zawodnik poznañskich „Wilków Morskich” przywióz³ srebrny medal wywalczony w wy¶cigu na 10000 metrów i czwarte miejsce za start na 1000 metrów. Drugim poznaniakiem w ekipie by³ Wac³aw Wejszewski, który startowa³ w dwójce i wywalczy³ 9 miejsce. Niestety, II wojna ¶wiatowa przerwa³a ten rozwój na d³ugie sze¶æ lat.
Ju¿ wiosn± l945 roku przy mo¶cie Marchlewskiego przedwojenni kajakarze zaczêli remontowaæ stare baraki na nowe siedziby swych klubów. Jedna czê¶æ zajêli byli zawodnicy PPKK z Tadeuszem Kulczakiem, Marianem Schneiderem, Adamem Okupniakiem i Stefanem Generalczykiem na czele, drug± „Surma”z Antonim Bazaniakiem, Alfonsem ¦wietlikiem i Zygmuntem Trelewskim. Niemal jednocze¶nie Tadeusz Rumiej i Marian Kaszubski reaktywowali dzia³alno¶æ „Wilków Morskich” a Marian Polowczyk i Zygmunt Kaszubski za³o¿yli sekcjê HCP. Przedstawiciele tych czterech klubów z Poznania oraz sekcji z Lubonia ze Stanis³awem Szajkiem na czele zwo³ali zebranie okrêgowego zwi±zku kajakowego i wybrali jego prezesem Tadeusza Mellera z „Surmy”. Ten klub ma niew±tpliwie wielkie, pionierskie zas³ugi. A¿ sze¶æ razy zdoby³ tytu³ dru¿ynowego mistrza Polski, 34 tytu³y w ró¿nych konkurencjach i 43 srebrne medale. Przed II wojn± ¶wiatow±, oprócz Antoniego Bazaniaka, Mariana Koz³owskiego i Alfonsa ¦wietlika najbardziej znanym zawodnikiem by³ Jan Wolniewicz, który wystêpowa³ w dwójce nawet w meczu Polska-Niemcy rozegranym w l938 roku. W 1945 ¦wietlik odnalaz³ jeden kajak i mo¿na by³o wznowiæ treningi po wojnie. Bazaniak wraz Adamem Okupniakiem siêgnêli wkrótce nawet po tytu³ mistrzowski w zje¼dzie! Ros³o ju¿ nowe pokolenie z Alfonsem Je¿ewskim, Marianem Mat³ok±, Bogdanem Skrzypiñskim i Eugeniuszem Ku¼minem na czele. Je¿ewski i Mat³oka dostêpuj± zaszczytu startu w igrzyskach olimpijskich w Londynie. W 1949 roku reorganizacja polskiego sportu pocz±tkowo nie zahamowa³a postêpów. Do starszych do³±czyli: Mieczys³awa M³ynarkiewicz, Halina Pabiszczak, Ma³gorzata Pepka, Zdzis³aw Je¿ewski. Od l953 roku zacz±³ siê jednak uwidaczniaæ kryzys sekcji wystêpuj±cej pod nazw± „Ogniwo”. Dawn± „Surmê” reaktywowano w l957 roku ale ju¿ sukcesów takich jak poprzednio nie odnosi³a. Poza niezmordowanym Alfonsem Je¿ewskim wyró¿niaj±cymi siê zawodnikami byli kanadyjkarz Bogdan Cicharski i Aleksandra Stefañska. Na pocz±tku lat 60-tych kryzys sta³ siê coraz wyra¼niejszy i ju¿ nigdy si³a klubu nie zosta³a odnowiona.
Wróæmy jednak do pionierskich czasów reaktywowania sportu kajakowego po zniszczeniach wojennych. 2 czerwca 1946 roku na Rusa³ce odby³y siê pierwsze powojenne zawody, w których udzia³ wziê³o 56 zawodników z KK28 Wilków Morskich i HCP.18 sierpnia tego roku odby³y siê na Rusa³ce mistrzostwa Wielkopolski. W ich ramach rozegrano tak¿e mecz stolicy Wielkopolski z dru¿yna Pomorza. W dniu 29 wrze¶nia rozegrano, równie¿ na Rusa³ce I powojenne mistrzostwa Polski pod patronatem Jerzego osóbki-Morawskiego, premiera Rz±du Jedno¶ci Narodowej.
Reorganizacja polskiego sportu dokonana w l948 roku sprawi³a, ¿e zniknê³y historyczne nazwy klubów i sekcji. KK 28 z ca³ym dobytkiem i zawodnikami przeszed³ do „Pocztowca”, który otrzyma³ nazwê „Zwi±zkowiec” a potem „Zwi±zkowiec Warta”, „Surma” sta³a siê „Ogniwem”, HCP - „Stal±, a „Lech” -„ Kolejarzem”. Ten ostatni klub przej±³ niemal ca³± sekcjê dzia³aj±c± jeszcze przed wojn± przy Fabryce Dro¿d¿y w Luboniu, istniej±c± pod nazw± Grono Mi³o¶ników Sportu.
Niezwykle wa¿nym wydarzeniem by³ rozegrany w lipcu 1949 roku na jeziorze Rusa³ka mecz miêdzypañstwowy Polska -Wêgry. Wa¿nym dla rozwoju wielkopolskiego kajakarstwa, zainteresowaniu siê nim rzesz m³odzie¿y. Zawody obserwowa³o prawie 30 tysiêcy widzów, niezwykle ¿ywio³owo reaguj±cych. Byæ mo¿e ten doping uskrzydli³ polsk± ekipê, która przegra³a mecz minimalnie 38,5 do 40,5 punktu, a zwyciêstwa dla Polski odnios³y osady Stefania Szajkówna i Mieczys³awa M³ynarkiewicz w K-2 500 m, Kazimierz Kozieras i W³adys³aw Krzy¶ka w K-2 1000 m oraz Henryk Kardasz, Stefan Jankowski, Henryk Zientek i Henryk Strzelecki w K-4 1000 m.
W 1950 roku niezwykle aktywny Tadeusz Kulczak i Zygmunt Walczak za³o¿yli sekcjê kajakow± w zrzeszeniu „Budowlani”. W rok pó¼niej jej zawodnicy wystartowali w regatach PKWN a kilka tygodni wcze¶niej przejêli przystañ Zarz±du Wojewódzkiego ZMP. W l952 roku spora grupa cz³onków dawnego KK28, znajduj±ca siê wtedy w barwach HCP („Stal”) za³o¿y³a sekcjê w „Stomilu” w zak³adowym klubie przemys³u gumowego. W 1953 roku powsta³a sekcja kajakowa Miêdzyszkolnego Zwi±zku Sportowego „Zryw”. W 1957 roku znów Tadeusz Kulczak za³o¿y³ sekcjê przy Spó³dzielczym Klubie Sportowym „Posnania” a pomaga³ mu Tadeusz Mendelewski. Ju¿ w tym samym roku jej zawodnicy odnie¶li sukces. Andrzej Kulczak, Andrzej Królikowski, Tadeusz Kara¶kiewicz i Tadeusz Kaczmarek wywalczyli pierwszy mistrzowski tytu³. Osada ta triumfowa³a w wy¶cigu juniorów na 3000 metrów. By³a to zapowied¼ pó¼niejszych triumfów „Posnanii”. W miêdzyczasie zbudowany zosta³ tor regatowy na Jeziorze Maltañskim. Na arenie miêdzynarodowej nowy obiekt zadebiutowa³ podczas zawodów kajakowych w ramach Festiwalu M³odzie¿y Socjalistycznej, który odbywa³ siê w l955 roku w Warszawie. We wrze¶niu na tym obiekcie rozegrano mecz Polska -Czechos³owacja. Pa¼dziernikowa odnowa sprawi³a, ¿e mo¿na by³o powracaæ do dawnych wspomnieñ. 21 maja 1957 roku, po raz pierwszy po wojnie rozegrano maraton na Warcie na trasie Poznañ - Puszczykowo - Poznañ. Wygra³a rosn±ca w si³ê sekcja „Warty”, która przez nastêpne dwa dziesiêciolecia dominowa³a nie tylko w Wielkopolsce ale te¿ w kraju.
W 1960 roku powsta³a ostatnia na terenie Poznania sekcja w Klubie Sportowym „Energetyk”. Od tego momentu zaczyna siê jednak proces zmniejszania siê ilo¶ci sekcji w Poznaniu. Kolejno likwidowali je w „Lechu”, „Olimpii” i w „Budowlanych”.
W Poznaniu wychowa³o siê mnóstwo czo³owych zawodników kraju. W latach 50-tych byli to Tadeusz Rumiej, Tadeusz Kocierba, Henryk Kardasz, potem Kazimierz Rodziejczak, Cyryl Talarowski, Marian Torzecki.
W latach 60-tych czo³owymi zawodnikami z poznañskich klubów rodem byli Rafa³ Piszcz,
Z kolei w nastêpnej dekadzie, poza koñcz±cym karierê, uwieñczon± br±zowym medalem olimpijskim, Rafa³em Piszczem, do gwiazd nie tylko krajowego formatu nale¿eli: Ryszard Oborski, Maria Kazanecka, Andrzej Matysiak, Andrzej Klimaszewski, do krajowej czo³ówki przebi³ siê Marek £bik. Do niego nale¿a³o nastêpne dziesiêciolecie a w¶ród polskich kanadyjkarzy nie ma drugiego zawodnika, który móg³by dorównaæ mu ilo¶ci± indywidualnych tytu³ów mistrz kraju.
Lata 90-te i pocz±tek XXI wieku to czas „Posnanii”, która sta³a siê najsilniejszym polskim klubem. Nie tylko dlatego, ¿e ma w³asnych wychowanków ale tak¿e dlatego, ¿e z ca³ego kraju ¶ci±gnê³a wybijaj±cych siê zawodników i zawodniczki. „Posnania” powsta³a jako ‘Normandia” w 1907 roku i by³a wy³±cznie pi³karskim klubem. W 1912 roku zmieni³a sw± nazwê na istniej±c± do dzi¶. W l957 roku sekcjê kajakow± jak wspominali¶my, za³o¿y³ niestrudzony Tadeusz Kulczak przy wspó³pracy Zygmunta Walczaka. Pocz±tki by³y jednak trudne, w³a¶ciwie dopiero gdy trenerem klubu zosta³ Cyryl Talarowski, by³y czo³owy poznañski zawodnik , wiele siê zmieni³o. Klub zacz±³ prowadziæ szeroki nabór m³odzie¿y w szko³ach i ju¿ pod koniec lat 60-tych zacz±³ liczyæ siê w Polsce. Pierwsz± wielka gwiazd± by³ Ryszard Oborski, wychowanek „Posnanii”, który jednak p³ywa³ równie¿ w innych klubach, a doszed³ do tytu³u mistrza ¶wiata. Wychowankiem klubu by³ inny medalista Zbigniew Torzecki. Przez kilka lat kadrowiczk± by³a Maria Kazanecka, która siêgnê³a po br±zowy medal mistrzostw ¶wiata. Kolejnym medalist±, ju¿ jednak pó¼niej, po kilkuletnim okresie zastoju przypadaj±cym na koniec lat 70-ych i pocz±tek nastêpnej dekady, by³ Mariusz Rutkowski . W tym czasie spore zas³ugi dla klubu ma trener Waldemar Bucher. Nie ulega w±tpliwo¶ci, ¿e zmiana ustroju polityczno-gospodarczego w Polsce przynios³a poznañskiemu klubowi znakomite efekty, pewnie dlatego, ¿e umia³ dostosowaæ siê szybko do nowej rzeczywisto¶ci. Sekcja kajakowa znalaz³a sponsorów, zwi±za³a siê trwale z wieloma z nich. W 1991 roku do klubu przysz³a pierwsza grupa, z trenerem Olgierdem ¦wiatowiakiem z nowodworskiego ¦witu przenios³y siê najwiêksze gwiazdy kajakarstwa kobiecego czyli Izabela Dylewska i El¿bieta Urbañczyk
Na szczê¶cie klub nie zapomina³ o w³asnych wychowankach, a bardzo dobrze z grup± kanadyjkarzy pracowa³ Ireneusz Pracharczyk. Pod koniec poprzedniego wieku do klubu przysz³a du¿a grupa wybitnych reprezentantów Polski z upadaj±cych takich potêg klubowych jak „Wiskord” Szczecin czy „Górnik” Czechowice. Prezes Wojciech Skrzypczyñski dzia³a perfekcyjnie, zbudowa³ najsilniejszy bez w±tpienia klub w kraju i jeden z najmocniejszych w Europie. „Posnania” od lat patronuje czterem uczniowskim klubom : „Orbicie” w Chrzypsku, „Na³eczowi” w Ostrogu ,w Jerzykowie i w Pami±tkowie, gdzie pracuje jeden z pierwszych wychowanków Andrzej Kulczak. Wielk± zas³uga klubu jest wybudowanie klubowego o¶rodka w £ê¿eczkach, który s³u¿y nie tylko poznañskiemu klubowi.
Dla rozwoju poznañskiego kajakarstwa przyczynili siê trenerzy, a wielu z nich by³o równocze¶nie dzia³aczami. Do grona najprzedniejszych nale¿eli: Tadeusz Rumiej, Józef Osiecki, Zygmunt Knowczyñski, Adam Richter, Waldemar Bucher, Julian Klimecki, Cyryl Talarowski oraz o pokolenie m³odsi, najczê¶ciej ich wychowankowie: Andrzej Kulczak, Aleksander Co³ta czy Ireneusz Pracharczyk.
Wyj±tkow± rangê ma poznañski tor, bez w±tpienia jeden z piêkniejszych na ¶wiecie. Na tym pierwszym, który powsta³ w l955 roku odby³y siê mistrzostwa Europy w l961 roku, dziesi±tki krajowych imprez, z mistrzostwami kraju w³±cznie. Tor ten s³u¿y³ do l980 roku. Przez nastêpne dziesiêciolecie, ze zbiornika z którego wypuszczono wodê, utworzono nowoczesny obiekt, ¶mia³o wprowadzaj±cy polskie kajakarstwo w XXI wiek. In¿ynier architekt Grzegorz Miku³a stworzy³ znakomite dzie³o, które wywo³a³o zachwyt u wszystkich, którzy przyjechali do Poznania na otwarcie, którym by³y pierwsze w Polsce mistrzostwa ¦wiata w l990 roku. Otwarcie, które podobnie jak wspominany z rozrzewnieniem mecz Polska -Wêgry na Rusa³ce w 1949 roku, ogl±da³y tysi±ce widzów. Tor Maltañski by³ jeszcze gospodarzem mistrzostw ¶wiata w 2001 roku, mistrzostw Europy w 2004 i 2005 roku oraz kilkakrotnie zawodów o Puchar ¦wiata. S³u¿y równie¿ wio¶larzom i jest chyba najnowocze¶niejszym obiektem sportowym w ca³ej Polsce, maj±cym ogromn± renomê w ¶wiecie. ¦mia³o mo¿na powiedzieæ o torze, ¿e jest wizytówka stolicy Wielkopolski.
Po 75 latach dzia³alno¶ci w Wielkopolskim Zwi±zku kajakowym dzia³aj± „Posnania”, „Warta”, „Energetyk”, „Stomil”, KTW Kalisz oraz 9 Uczniowskich Klubów Sportowych

Copyright © 1998-2008 PZKaj. All rights reserved.